12 Eylül 2011 Pazartesi

Dokunmatik

Bizim kız dokumatik. Hani bazılarının koku algısı gelişmiştir, bazılarının görsel algısı... Bizimkinin de dokunma duyusu biraz daha ileride. Arabada bir yandan omzuma dokunuyor, bir yandan da 'Annii' diyor. Bir şey yaptırmaya çalışırken illa elimden tutup çekiştiriyor. Yolda yürürken sıklıkla elimden tutuyor.(Şimdi düşününce normal mi acaba bunlar yoksa bana fazla mı bağımlı?) Bir de uyuturken illa bir süre temas halinde olmamız gerekiyor. Başlarda kafasını okşuyordum uyuması için rahatlasın diye. Sonradan uykuya isyanlar başladı, ağlamalar, göz yaşı, burun akıntısı. Burnunu sileyim derken, talebi üzerine uyuyana kadar hafif hafif burnunu silmeye başladım.
Bir süre önce de yine uyutma çalışmalarımdan birinde ağzına saç girmiş. Onu çıkarmamı istedi. Çıkardım. Bir iki defa daha oldu.(Bilinçli mi yapıyor acaba diye şüphelenmedim değil.) Çıkardım yine. Bu sefer bu bağımlılık yaptı. Bu akşam 'Hach, hach' diyerek ağzında saç olduğunu belirtti. Aynı şeyi dün gece uyandığında da yapmıştı. ışığı açıp bakmak durumunda kaldım ama hanım efendi ağzını gıdım açmadı. Saç olsa dilini dışarı çıkarıyor. Neyse saçı alır gibi yaptım bir süre sonra uyudu. Bu akşam da, dün geceden deneyimli olan ben, aynı hareketi tekrarladım. Hatta elimi dişlerinin üzerinde falan gezdirdim ne alemdeler, yeni gelen var mı yok mu ufak bir kontrol yaptım :) Ve kuzu kısa süre sonra ağlamadan sızlamadan uyudu. Bunda çok uykusu olasının da etkisi var tabi, ama onu geri plana atmak istiyorum.
Bu arada bu dokunmatik halini kesinlikle teyzesinden almış. Kendisi de bir şeyler anlatırken dokunma ihtiyacı hissediyor. Allah'tan çok fazla değil. Bir de olur da dinlemediğini fark ederse, ya da yakınındaysan ve de sana seslendiğinde cevap alamadıysa parmağıyla ya da eliyle dürtmek suretiyle dikkatini çekmeye çalışır. Bu durum size Begüm'ün arabadaki halini (Hani postun başında bahsetmiştim) anımsattı mı? :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder